Winx club croatian forum
Hej! Jesi li winx fan? Ako jesi regaj se i uživaj s nama u winx svijetu!
Ako ako već jesi član foruma log-inaj se i pročitaj nove postove Wink
Winx club croatian forum
Hej! Jesi li winx fan? Ako jesi regaj se i uživaj s nama u winx svijetu!
Ako ako već jesi član foruma log-inaj se i pročitaj nove postove Wink
Winx club croatian forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Winx club croatian forum


 
Početna stranicaPočetna stranica  PortalPortal  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Istorija eurosonga

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Istorija eurosonga Empty
PostajNaslov: Istorija eurosonga   Istorija eurosonga Emptysub lis 30, 2010 4:36 pm

Kratka istorija Takmičenja za Pjesmu Evrovizije
1955. - SJAJNA IDEJA
Ideja o Takmičenju za Pjesmu Evrovizije, koja je inspirisana popularnim italijanskim Festivalom u San Remu, rodila se 1955. tokom sastanka u Monaku i ubrzo je prihvaćena u Rimu. Događaj se prvi put trebao održati sljedeće godine u Luganu, u Švajcarskoj; nazvan je "Grand Prix Evrovizije", a ime je smislio jedan britanski novinar.

1956.
U takmičenju je učestvovalo sedam zemalja. Svaki se učesnik mogao takmičiti s dvije pjesme na jeziku na kojem je želio. Jedino ograničenje: izvođenje je bilo ograničeno na 3 i pol minute. Žiri, koji su činili po dvoje delegata iz svake zemlje, birao je pobjednika. Svaki je član mogao dodijeliti od 1 do 10 bodova. "A POBJEDNIK JE: Lys Assia (Švajcarska) s pjesmom Refrain."

1957.
Takmičenje za Pjesmu Evrovizije preselilo se u Zapadnu Njemačku, novu zemlju domaćina. (U to vrijeme nije postojalo pravilo koje određuje da će domovina pobjednika biti domaćin sljedećeg takmičenja!)
Novo pravilo: Svako ima pravo samo na jednu pjesmu! I na sceni se pojavljuje ekran s rezultatima! "Na vrhu popisa je ime Corrie Brooken (Holandija) s pjesmom Net als toen."

1958.
Od sada pa nadalje pobjednička će zemlja biti domaćin Takmičenja za Pjesmu Evrovizije! I to je bio veliki dan za Francusku! André Claveau osvojio je trofej pjesmom "Dors, mon amour."

1959.
"Četvrto Takmičenje za Pjesmu Evrovizije i druga pobjeda za Holandiju. Teddy Scholten pobijedila je s pjesmom Een beetje."

1960.
"Cestitamo Francuskoj: "Tom Pillibi", koju je otpjevala Jacqueline Boyer, ne samo da je ostavila iza sebe konkurente na Takmičenju za Pjesmu Evrovizije, već je stekla i međunarodnu popularnost."

1961.
Sad već 16 pjevača nastupa na Takmičenju za Pjesmu Evrovizije.
"No, samo Luksemburg može blistati sa Jean-Claudeom Pascalom i njegovom pjesmom Nous, les amoureux."

1962.
Uvodi se novi sistem bodovanja. Pobjednik sad može osvojiti najviše 60 bodova.
"Rezultat: Belgija, Španija, Austrija i Holandija ostale su praznih ruku; Isabelle Aubret iz Francuske probila se na vrh s 26 bodova."

1963.
"Dvije međunarodne zvijezde, Nana Mouskouri (za Luksemburg) i Françoise Hardy (za Monako) ulaze u trku, no stižu samo do 7., odnosno 5. mjesta jer su Grethe i Jorgen Ingmann iz Danske pobijedili s pjesmom "Dansevise".

1964.
I da svi budu napeti, sistem glasanja se opet mijenja - svaki žiri može dodijeliti samo 9 bodova. Udo Jürgens (Austrija) prvi put nastupa na Takmičenju za Pjesmu Evrovizije i ne dopušta da ga njegovo peto mjesto obeshrabri - nastupa ponovno sljedeće godine.
U godini svog prvenca mogao je samo čestitati Giglioli Cinquetti iz Italije na pjesmi "Non ho l'etá."

1965.
Udo Jürgens može napredovati za jedno mjesto. Zar ne bi bilo smiješno reći da ne može bolje?! Ove godine ipak ne, pobjeđuje Luksemburg. Zahvaljujući France Gall i njenoj pjesmi "Poupée de cire, poupée de son" Sergea Gainsbourga.

1966.
Od sada nadalje svi takmičari moraju pjevati na svom jeziku! "Austrija može i bolje, i kao da je to znao Udo Jürgens je spremno izveo svoje hvala - "Merci, chérie!"

1967.
Ujedinjeno Kraljevstvo je dočekalo svoju slavu na Takmičenju za pjesmu Evrovizije: Sandie Shaw je pjesmom "Puppet on a string" pronašla put do srca žirija. To, na žalost, nije pošlo za rukom Švajcarskoj - 0 bodova!

1968.
Massiel iz Španije dolazi do pobjedničkog podija sa pjesmom "La, la, la" - pobijedivši ispred "Congratulations" Cliffa Richarda.

1969.
To više neće biti moguće: 4 od 16 zemalja dijelile su Grand Prix - Francuska (Frida Boccara s pjesmom "Un Jour, Un Enfant"), Holandija (Lenny Kuhr s pjesmom "De troubadour" ), Španija (Salomé s pjesmom "Vivo cantando" ) i Ujedinjeno Kraljevstvo (Lulu s pjesmom "Boom bang a bang").

1970.
Holandija je izabrana za zemlju domaćina. Na kraju Dana iz Irske slavi s pjesmom "All kinds of everything."

1971.
Ko bi to pomislio?! Sistem glasanja se opet mijenja... Dobili smo novi sastav žirija koji može dodijeliti 10 bodova po pjesmi. Pobijedila je Séverine iz Monaka sa svojim naturalističkim naslovom "Un banc, un arbre, une rue" (Jedna klupa, jedno drvo, jedna ulica).

1972.
"Apres toi", ostali su se pjevači nanizali iza nje. Vicky Leandros pobijedila je za Luksemburg.

1973.
Promjene pravila: svako je mogao pjevati kako je htio. Jezik pjesme više nije određen.
Drugi put uzastopce Luksemburg dolazi do samog vrha. Godine 1973. pobjeđuje Anne-Marie David i pjesma "Tu te reconnaîtras."

1974.
Takmičenje za Pjesmu Evrovizije doseglo je vrhunac: "Waterloo" grupe ABBA bio je sve nego poraz. Pobijedila je Švedska, a ABBA je bila i biće zauvijek favorit Takmičenja za Pjesmu Evrovizije.

1975.
Novi sistem bodovanja. 1-8, 10, 12 ..., na taj način glasamo i danas. Teach-In iz Holandije pobjeđuje sa zvukom čistim poput zvona "Ding Ding Dong."

1976.
Ujedinjeno Kraljevstvo zaključuje Takmičenje za Pjesmu Evrovizije u svoju korist: Brotherhood of Man pobjeđuje, moleći "Save Your Kisses for Me"

1977.
Još jedna promijena u pravilima: svi takmičari moraju opet pjevati na maternjem jeziku.
Marie Myriam pjeva o ptici i djetetu "L'oiseau et l'enfant" i za Francusku osvaja srce Evrope

1978.
Jihzar Cohen i Alphabeta: s takvim imenom sastava ne iznenađuje ni naziv pjesme "A-Ba-Ni-Bi"?! Veselje za Izrael!"

1979.
I, još jednom, Izrael je otpjevao pravu stvar i probio se do vrha - "Hallelujah" (izveli su Gali Atari & Milk and Honey).

1980.
Takmičenje za Pjesmu Evrovizije dopire i do Afrike: Maroko učestvuje u takmičenju, prvi put i nikad više. Johnny Logan , Chorus & Sax nastupaju za Irsku s pjesmom "What's Another Year", osvajaju srca i pokazuju da imaju pravo u svojim stihovima - osim što se ta godina pretvorila u sedam...

1981.
Egipat je prvi put prenosio Takmičenje za Pjesmu Evrovizije. Bucks Fizz osvaja trofej za Ujedinjeno Kraljevstvo sa pjesmom "Making your mind up".

1982.
Ovo je svijetu popa trebalo: "Ein bisschen Frieden" (Malo mira). Nicole je osvojila trofej i odvela Takmičenje za pjesmu Evrovizije u Njemačku."

1983.
Australija prvi put prenosi Takmičenje za Pjesmu Evrovizije. I pobjednik je Luksemburg, s Corinne Hermes i njezinom pjesmom "Si la vie est un cadeau".

1984.
"Diggi-loo-diggi-ley", Švedska šalje Herrey's u trku za nagradu i osvajaju prvo mjesto, tačno 10 godina poslije ABBA-e.

1985.
Ovo je prvi put da se Takmičenje za Pjesmu Evrovizije prenosi samo putem satelita. The Bobbysocks iz Norveške zanjihale su se i osvojile Grand Prix s pjesmom "La det swinge"

1986.
"J'aime la vie": 15-godišnja Sandra Kim mogla je stvarno reći da je život cool. Prvo mjesto za Belgiju!

1987.
"Sjetimo se 1980-te: ista zemlja, ista zvijezda, isto mjesto - samo drugi naslov. Johnny Logan prvi je pjevač koji je drugi put osvojio Takmičenje za Pjesmu Evrovizije, ovaj put s "Hold me now".

1988.
"Pobjednik je ... Švajcarska! A to je postigla međunarodna zvijezda Celine Dion s pjesmom "Ne partez pas sans moi".

1989.
Još jedno novo pravilo: takmičiti se mogu samo stariji od 16 godina. Ovaj put je to Riva! Zaljuljali su dvoranu za Jugoslaviju - "Rock Me"!

1990.
Nova ideja: Uvedene su razglednice kojima se predstavljaju učesnici. Ciao, Italia! Toto Cutugno i njegova pjesma "Insieme 1992" nije se morala bojati konkurencije. Prvo mjesto!"

1991.
Francuska i Švedska: dvije su zemlje bile izjednačene u bodovima. Na kraju je pobijedila Carola s pjesmom "Fangad av en stormvind", iza koje je ostala Amina koja je pjevala "C'est le dernier qui a parlé qui a raison" Zašto? Švedska je više puta dobila bolje ocjene.

1992.
Johnny Logan - treći put! Irska se opet takmiči sa pjesmom Johnnyja Logana "Why me?", izvođač: Linda Martin.

1993.
I nastavlja se priča o irskom uspjehu: petu pobjedu Smaragdnog ostrva u istoriji Takmičenja za Pjesmu Evrovizije postigla je Niamh Kavanagh s pjesmom "In your eyes"

1994.
Gotovo da postaje rutina: Irska se pretplatila na prvo mjesto. Treći put zaredom Irska je osvojila Takmičenje za Pjesmu Evrovizije kad su Paul Harrington i Charlie McGettigan izveli trik sa pjesmom "Rock'n' roll kids".

1995.
Večernja pjesma, "Nocturne" donosi grupi Secret Garden pobjedu. Norveška je u ekstazi!

1996.
Broj učesnika ograničen je na najviše 23 zemlje. Već je postalo uobičajeno: Grand Prix ide u Irsku! Sedmu pobjedu u istoriji Takmičenja za Pjesmu Evrovizije ostvarila je Eimear Quinn sa pobjedničkom pjesmom "The Voice".

1997.
Malo promjene na vrhu: Karina i The Waves vode sljedeće takmičenje u Ujedinjeno Kraljevstvo i stvaraju međunarodni hit s "Love Shine a Light."

1998.
Snaga ljudi: uvodi se televoting u zemljama koje imaju potrebnu infrastrukturu. I još jedna novina: prvi je put transseksualna "diva" osvojila Grand Prix. Dana International paradirala je podijumom za Izrael"!

1999.
Još jedanom promijena pravila: takmičari mogu izabrati na kom jeziku žele pjevati!
"Take me to your heaven", molba Švedske Charlotte Nilsson je uslišana - prvo mjesto u ovogodišnjem raju Takmičenja za Pjesmu Evrovizije.

2000.
Takmičenje za Pjesmu Evrovizije postaje multimedijalno: prvi put izlazi komercijalni CD sa 24 pjesme Takmičenja za Pjesmu Evrovizije i događaj se uživo emituje putem interneta. Osim toga, do svih se obožavaoca u Aziji može doći putem permanentnih uređaja.
The Olsen Brothers iz Danske ne samo da su letjeli na "On the Wings of Love" nego su i plovili na talasima uspijeha.

2001.
Održan pred 38.000 gledalaca pod svodovima Parken stadiona u Kopenhagenu, najveći događaj u istoriji Takmičenja za Pjesmu Evrovizije prenošen je širom svijeta.
Ovdje su Tanel Padar, Dave Benton i 2XL iz Estonije uvjerili publiku i žiri svojom pjesmom "Everybody".

2002.
Još jedna promijena pravila: broj zemalja učesnica povećava se na 24. Marije N pomogla je da Grand Prix ostane u baltičkim zemljama - prešao je iz Estonije u Letoniju."

2003.
Nagrada putuje na jug, iz Rige u Zlatni rog: Sertab Erener je 2003. pomiješala pop i rap, začinivši mješavinu orijentalnim aromama i na kraju bljesnula za Tursku. Istambule, evo nas!"

2004.
Novo pravilo: uvodi se polufinalna veče Takmičenja za Pjesmu Evrovizije jer je broj zemalja učesnica dostigao 39. 10 najboljih iz polufinala direktno odlazi u veliko finale. Najbolja od svih bila je Ruslana iz Ukrajine koja je zapalila dvoranu svojim Divljim plesovima - "Wild dances".

2005.
50-ti jubilarni Eurosong održan je u Kijevu. Nakon Ruslane pobjeđuje još jedna moćna žena - Elena Paparizou za Grčku - "My Number One".

2006.
Nakon pobjede Elene Paparizou, Grčka je bila domaćin 51. Eurosonga. Bila je ovo Evrovizija povratnika; Carola, Fabrizio Fainello, Ich Troje, Ana Vissi...ponovo su okušali sreću, no ona se nakon 44 godine osmjehnula Fincima! Prvu pobjedu u zemlju 1000 jezera i domovinu Deda Mraza odnose "strašni" Lordi. Bosna i Hercegovina zauzima 3. mjesto u Velikom finalu, a pjesma "Lejla" proglašava se najboljom kompozicijom Eurosonga 2006.

SVI POBJEDNICI EUROSONGA 1956-2010

2010. Satallite / Njemačka / Lena Mayer-Landrut
2009. Fairytale / Norveška / Alexander Rybak
2008. Believe / Rusija / Dima Bilan
2007. Molitva / Srbija / Marija Šerifović
2006. Hard Rock Hallelujah / Finska / Lordi
2005. My Number One / Grčka / Helena Paparizou
2004. Wild dances Ukrajina Ruslana
2003. Everyway that I can Turska Sertab
2002. I wanna Letonija Marie N
2001. Everybody Estonija Tanel Padar, Dave Benton & 2XL
2000. Fly on the wings of love Danska The Olsen Brothers
1999. Take me to your heaven Švedska Charlotte Nilsson
1998. Diva Izrael Dana International
1997. Love shine a light Velika Britanija Katrina & The Waves
1996. The voice Irska Eimear Quinn
1995. Nocturne Norveška Secret Garden
1994. Rock 'n roll kids Irska Paul Harrington & Charly McGettigan
1993. In your eyes Irska Niamh Kavanagh
1992. Why me Irska Linda Martin
1991. Fångad av en stormvind Švedska Carola
1990. Insieme 1992 Italija Toto Cutugno
1989. Rock me baby Jugoslavija Riva
1988. Ne partez pas sans moi Švicarska Céline Dion
1987. Hold me now Irska Johnny Logan
1986. J'aime la vie Belgija Sandra Kim
1985. La det swinge Norveška Bobbysocks
1984. Diggi loo diggi ley Švedska The Herrey's
1983. Si la vie est un cadeau Luksemburg Corinne Hermès
1982. Ein bißchen frieden Njemačka Nicole
1981. Making your mind up Velika Britanija Bucks Fizz
1980. Whats another year Irska Johnny Logan
1979. Halleluyah Izrael Milk & Honey
1978. A ba ni bi Izrael Izhar Cohen
1977. L'oiseau et l'enfant Francuska Marie Myriam
1976. Save your kisses for me Velika Britanija Brotherhood of Man
1975. Ding a dong Nizozemska Teach In
1974. Waterloo Švedska Abba
1973. Tu te reconnaîtras Luksemburg Anne-Marie David
1972. Après toi Luksemburg Vicky Leandros
1971. Un banc, un arbre, une rue Monako Sévérine
1970. All kinds of everything Irska Dana
1969. Un jour, un enfant Francuska Frida Boccara
De troubadour Nizozemska Lenny Kuhr
Vivo cantando Španjolska Salomé
Boom bang-a-bang Velika Britanija Lulu
1968. La la la Španjolska Massiel
1967. Puppet on a string Velika Britanija Sandie Shaw
1966. Merci, cherie Austrija Udo Jürgens
1965. Poupée de cire, poupée de son Luksemburg France Gall
1964. Non ho l'étà Italija Gigliola Cinquetti
1963. Dansevise Danska Grethe & Jørgen Ingmann
1962. Un premier amour Francuska Isabelle Aubret
1961. Nous les amoureux Luksemburg Jean-Claude Pascal
1960. Tom pillibi Francuska Jacqueline Boyer
1959. Een beetje Nizozemska Teddy Scholten
1958. Dors, mon amour Francuska André Claveau
1957. Net als toen Nizozemska Corry Brokken
1956. Refrain Švicarska Lys Assia

[Vrh] Go down
Lady Bieber
Roxy
Roxy
Lady Bieber


Female Broj postova : 1968
Age : 25
Lokacija : Crna Gora
Naj winx: : Istorija eurosonga Zn3689
WinX rpg: : ime:Viola
god:17
planeta:Vodena planeta
moc:voda
Reputacija: : -48
Registration date : 10.02.2010

Istorija eurosonga Empty
PostajNaslov: Re: Istorija eurosonga   Istorija eurosonga Emptysub lis 30, 2010 7:32 pm

cool Smile
[Vrh] Go down
♫Hana♫
Roxy
Roxy
♫Hana♫


Female Broj postova : 1032
Age : 25
Lokacija : BiH
Naj winx: : Istorija eurosonga 2cxt6xk
Reputacija: : 19
Registration date : 25.09.2010

Istorija eurosonga Empty
PostajNaslov: Re: Istorija eurosonga   Istorija eurosonga Emptypet pro 31, 2010 9:23 pm

odakle ti sve te informacije??! Shocked
[Vrh] Go down
http://europianwinx.bosnianforum.com/
Gost
Gost




Istorija eurosonga Empty
PostajNaslov: Re: Istorija eurosonga   Istorija eurosonga Emptypet pro 31, 2010 10:30 pm

skinula negdje sa interneta nisam ni procitala lol! samo sam dodala pobjednike 2008,2009 i 2010 god. jer nije pisalo
[Vrh] Go down
Lara_Winx
Roxy
Roxy
Lara_Winx


Female Broj postova : 878
Age : 24
Lokacija : Croatia
Naj winx: : Istorija eurosonga Ta5xmt
WinX rpg: : ime:Musina
ona je sestrična od Muse
godine:16
naj prijateljica:Stella i Musa
osobine:dobra,cool,odlicna prijateljica kao i Musa
Slika:
Istorija eurosonga 2d8iazm



Reputacija: : 1
Registration date : 20.11.2010

Istorija eurosonga Empty
PostajNaslov: Re: Istorija eurosonga   Istorija eurosonga Emptyned sij 02, 2011 6:22 pm

Kratka???
[Vrh] Go down
Sponsored content





Istorija eurosonga Empty
PostajNaslov: Re: Istorija eurosonga   Istorija eurosonga Empty

[Vrh] Go down
 
Istorija eurosonga
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Najgora pjesma sa Eurosonga...
» Najbolja pjesma sa Eurosonga...

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Winx club croatian forum :: Izvan winx :: Off topic time!-
Forum(o)Bir: